Ból karku i szyi – jak sobie z nim radzić?
Nasz zabiegany tryb życia, brak czasu na regenerację, problemy z dbaniem o prawidłową postawę ciała czy zdenerwowanie w ciągu dnia przyczyniają się do wzmożonego bólu kręgosłupa, ale i karku oraz szyi. Jest to nieprzyjemne uczucie, które utrudnia wykonanie często najbardziej podstawowych ruchów. Jak sobie z nim radzić? Czy istnieją jakieś sposoby, które pomogą zniwelować nieprzyjemne dolegliwości bez konieczności wizyty u specjalisty?
JAKIE SĄ PRZYCZYNY BÓLU KARKU I SZYI?
Z problemem bólu karku i szyi mierzą się najczęściej osoby, które wykonują pracę siedzącą lub wymagającą pochylania głowy np. na linii produkcyjnej. Innym powodem jest spanie w niewygodnej pozycji lub przewlekły stres. W konsekwencji następuje mocne napięcie mięśni oraz przeciążenie kręgów kręgosłupa. Gdy ból i dyskomfort utrzymują się przez dłuższy czas, należy skontaktować się ze specjalistą, który po wnikliwym badaniu oceni stan zdrowia i zleci odpowiednie leczenie lub rehabilitację.
SPOSOBY WSPOMAGAJĄCE WALKĘ Z BÓLEM KARKU I SZYI
- Domowe ćwiczenia
- Masażer
- Przyrządy do autoterapii
- Masaże
Dobrym rozwiązaniem będą ćwiczenia rozciągające mięśnie czworoboczne na ból karku i szyi. Może to być: stabilizowanie głowy, unoszenie głowy w pozycji leżącej, przechylanie głowy na boki – w lewo, w prawo, w przód, w tył, wznosy ramion. Wykonywanie ich każdego dnia powinno ograniczyć lub całkowicie usunąć nieprzyjemny ból.
Dobrą propozycją jest przenośny masażer szyi i ciała Hi5 z podgrzewaniem, który nadaje się idealnie do samodzielnego masażu szyi oraz innych części ciała. Doskonale rozluźnia napięte mięśnie i łagodzi ból. Jest niezwykle prosty w obsłudze: posiada 4 tryby masażu z funkcją podgrzewania. Wyróżnia go także ergonomiczny kształt oraz nowoczesny design.
Urządzenie to jest dedykowanie przede wszystkim osobom, które często pracują przed komputerem, odczuwają sztywność karku lub mają problemy ze snem.
CranioCradle to innowacyjny i wielofunkcyjny produkt, który doskonale sprawdza się w walce z bólem oraz miejscowymi napięciami. Rozluźnia mięśnie podpotyliczne, mięśnie w okolicy łopatki i kręgosłupa piersiowego oraz mięśnie w okolicy miednicy. Występuje w dwóch wersjach: miękkiej i twardej. Pierwsza stworzona z myślą o osobach początkujących, o szczupłej budowie ciała, o większej wrażliwości na bodźce, z kolei druga nadaje się dla sportowców, osób dobrze zbudowanych czy poszukujących bardziej wyraźnych bodźców podczas terapii. Poduszka CranioCradle jest wspaniałym przyrządem do autoterapii oraz wspomagającym przygotowanie do terapii, wprowadzającym w stan głębokiej relaksacji. Wszyscy, którzy borykają się z napiętymi strukturami tkankowymi (kark, szyja, kręgosłup, miednica), docenią jej dobroczynne działanie.
Neck Stretcher to przyrząd do rozciągania szyi i pleców, wyposażony w 3 lub 4 poziomy regulacji wygięcia, specjalnie wyprofilowaną podpórkę na głowę oraz często magnesy, wspomagające prawidłowe krążenie. Przeznaczony jest dla osób borykających się na co dzień z bólem w odcinku szyjnym, drętwieniem rąk, sztywnieniem karku, oraz innymi dolegliwościami w obszarze szyi i pleców.
Przyrząd do rozciągania szyi i pleców jest wygodny i bezpieczny w użyciu, można go stosować w celach zdrowotnych i profilaktycznych.
Odpowiednio dobrany masaż, jako metoda bezinwazyjna, z pewnością poprawi krążenie krwi oraz zmniejszy napięcie mięśni. Dodatkowo rozluźni nasze ciało i uspokoi oddech. Taka terapia wymaga indywidualnego podejścia, regularności i dostosowania technik masażu do danego przypadku.
Jeśli jednak żadne domowe metody nie działają a silny ból karku i szyi stale się powtarza, możesz mieć do czynienia ze stanami zwyrodnieniowymi. W tym przypadku nie należy działać na własną rękę czy od razu wpadać w niepotrzebną panikę – najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta fizjoterapeuty lub lekarza. Razem ze specjalistą dobierzecie najlepszy sposób leczenia, który będzie skuteczny i bezpieczny dla Twojego zdrowia.