Elektrostymulacja – czym się różni TENS od EMS?
W elektroterapii, czyli terapii prądem, zdecydowanie najpopularniejszymi metodami są TENS oraz EMS. Korzystają z nich nie tylko specjaliści i fizjoterapeuci, lecz także pacjenci, którzy borykają się z różnymi bólowymi dolegliwościami. Na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych sprzętów, których działanie oparte jest właśnie na elektrostymulacji. Istnieją jednak pewne różnice w ich trybie pracy. Nic dziwnego zatem, że możemy być zdezorientowani i nie wiemy, na jaki rodzaj – EMS czy TENS – się zdecydować. Dlatego przed wyborem, warto dowiedzieć się wszelkich szczegółów na ten temat, aby możliwe było osiągnięcie pożądanych przez nas efektów.
CZYM JEST ELEKTROSTYMULACJA?
Elektrostymulacja to zabieg leczniczy bądź rehabilitacyjny, przeprowadzany za pomocą specjalnego aparatu z elektrodami, które doprowadza się do punktów motorycznych na naszym bądź pacjenta ciele. Dzięki impulsom elektrycznym o określonej częstotliwości, amplitudzie i czasie trwania, możliwa jest stymulacja nerwów lub mięśni. To metoda bezpieczna i bezinwazyjna, z której skorzystać można zarówno w profesjonalnych gabinetach rehabilitacyjnych, jak i po wcześniejszym zapoznaniu się z instrukcją, u siebie w domu. Jakie są jej korzyści? Przede wszystkim uśmierzenie bólu, pobudzenie niesprawnych i uszkodzonych mięśni czy poprawa krążenia.
ELEKTROSTYMULACJA – TENS
TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation), czyli przezskórna stymulacja nerwów, to skuteczna metoda łagodzenia bólu różnego pochodzenia. Polega na wysyłaniu impulsów elektrycznych do nerwów czuciowych. Dzięki temu bodźce bólowe są hamowane i nie docierają do mózgu. W tym przypadku korzysta się z prądów o niskiej częstotliwości. Warto zaznaczyć, że TENS ogranicza, wręcz redukuje odczuwanie bólu, lecz nie eliminuje jego przyczyny. Mówi się, że ciało wytwarza także własne środki przeciwbólowe w postaci endorfin, które znacznie obniżają uczucie bolesności w danym obszarze.
WSKAZANIA DO TERAPII METODĄ TENS
Należy zaznaczyć, że metoda TENS jest niezwykle pomocna przy wszelkich dolegliwościach bólowych, miesiączkowych, migrenowych czy nawet tych, związanych z porodem. Oto kilka najczęściej wskazywanych zastosowań:
- bóle pooperacyjne,
- nerwoból,
- ból poamputacyjny,
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- bóle zębów,
- bóle po złamaniach,
- bóle mięśni,
- zapalenie ścięgien.
ELEKTROSTYMULACJA – EMS
EMS (Electrical Muscle Stimulation), czyli metoda elektrostymulacji mięśni. Wykorzystywana jest przede wszystkim do leczenia uszkodzonych mięśni, także do ich odżywiania i pobudzania, czy do przywracania sprawności po kontuzjach i operacjach. Stosuje się ją również w treningu sportowym. Co prawda, w pewien sposób może też redukować ból, ale raczej ten charakterystyczny dla obolałych i napiętych mięśni. EMS cechują krótkie impulsy o niskim napięciu – w zależności od częstotliwości można uzyskać rezultaty jak: relaks, zwiększenie siły lub rozbudowanie objętości i masy tkanki mięśniowej.
WSKAZANIA DO TERAPII METODĄ EMS
Elektrostymulacja EMS wykorzystywana jest przede wszystkim, jako jedna z technik leczenia i rehabilitacji schorzeń związanych z układem mięśniowym. Znajduje swoje zastosowanie także w sporcie i kosmetologii. A oprócz tego można jej użyć w celu:
- aktywizacji mięśni,
- zwiększenia zakresu ruchu w stawach,
- reedukacji utraconej funkcji mięśnia,
- zwiększenia krążenia krwi,
- zapobiegania zanikom mięśni.
ELEKTROSTYMULATORY TENS i EMS
W sklepach z elektroniką, online czy na aukcjach internetowych pojawia się coraz więcej elektrostymulatorów TENS i EMS. Niestety, im więcej produktów tego typu, tym trudniej zdecydować się na coś konkretnego. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze? Zapytaliśmy o to Jakuba Brelę, produkt managera w firmie Habys.
„Elektrostymulator, jeśli jest odpowiednio dobrany do naszych indywidualnych potrzeb, może mieć skuteczne i dobroczynne działanie. Przede wszystkim przed jego zakupem przeczytajmy dokładny opis produktu. Często, na pierwszy rzut oka, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, na jakiej metodzie będzie oparta praca elektrostymulatora – TENS, EMS, a może obu? Jeśli szukamy urządzenia, które wspomoże walkę z bólem i go załagodzi, to dobrym rozwiązaniem będzie metoda TENS. Z kolei, jeśli chcemy zrelaksować lub aktywować nasze mięśnie, wybór powinien paść na EMS. Warto również sprawdzić, czy do naszego elektrostymulatora można dokupić w przyszłości dodatkowe, dedykowane elektrody zapasowe, które przy częstym stosowaniu urządzenia, mogą być przydatne. Dowiedzmy się także szczegółów na temat: zasilania, parametrów stymulacji np. częstotliwości bądź dostępnych programów i mocy.”