Jak wykonać masaż gorącymi kamieniami? Wskazówki dla początkujących.
W gabinetach masażu coraz większą popularność zdobywają kamienie do masażu. Masaż nimi jest szczególnie chętnie wybierany przez pacjentów w chłodnym okresie jesienno-zimowym. Jest to zatem idealna pora, aby przyjrzeć się z bliska temu rodzajowi masażu i zapewnić swoim pacjentom chwilę ciepłego relaksu w nadchodzącym sezonie.
Co należy przygotować przed rozpoczęciem masażu kamieniami?
Najważniejsze są oczywiście bazaltowe kamienie do masażu, które kupisz w zestawie z wygodną i estetycznie wykonaną skrzynką bambusową. W zestawie, którego zamierzamy używać, nie może zabraknąć kamieni o różnych kształtach i rozmiarach, co umożliwi nam masaż wszystkich partii ciała. Optymalny zestaw kamieni zawiera aż 64 elementy, wśród których znajdziemy kamienie bazaltowe różnej wielkości do ciepłego masażu oraz dodatkowo kamienie marmurowe do zimnego masażu, a także zestaw kamieni naturalnych do pracy z czakrami, ale jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z masażem, śmiało możesz korzystać z mniejszego zestawu 45 kamieni bazaltowych, czy nawet mini zestawu 36 kamieni, który jest doskonałym wyborem przy ograniczonym budżecie. Najważniejsze, aby nic nie przeszkodziło Ci w odkrywaniu i nauce nowej techniki masażu.
Oprócz kamieni do masażu równie istotny jest podgrzewacz do kamieni, który nastawiamy na temperaturę ok.40-60 stopni. Jeżeli kamienie do masażu są zbyt ciepłe, możemy ochłodzić je w naszych dłoniach czy ręczniku. Warto zaopatrzyć się także w łyżkę do wyjmowania kamieni lub szczypce, a także olejek, którym naoliwimy ciało pacjenta i same kamienie. Po więcej technicznych wskazówek koniecznie zajrzyjcie do opisów naszych bazaltowych kamieni do masażu.
Jakie kamienie do masażu wybrać?
Do masażu gorącymi kamieniami nieprzypadkowo używa się czarnych kamieni bazaltowych. Dzięki gładkiej powierzchni mogą długo utrzymywać ciepło, które działa rozluźniająco na układ mięśniowy, a wysoka zawartość rdzy powoduje przyspieszenie leczenia chorób naczyń krwionośnych. Podczas wyboru zestawu kamieni należy zwrócić uwagę, aby kamienie miały w składzie czysty bazalt, bez żadnych dodatków ani wypełniaczy.
Kamienie do masażu - jak z nimi pracować?
Często zdarza się, że masaż gorącymi kamieniami kojarzy się z położeniem ciepłych kamieni na ciele klienta, jednak w praktyce jest to jedynie etap końcowy masażu. Na początku masażu należy wstępnie rozluźnić ciało, poprzez naoliwienie i głaskanie. Następnie możemy przejść do symetrycznego masażu ciała. Trzymając rozgrzane kamienie w dłoniach, masujemy nimi poszczególne partie ciała klienta. O tym, jak przebiega taki masaż możemy decydować indywidualnie, korzystając z najpopularniejszych metod: głaskania, rozcierania, ugniatania. Przy większych napięciach w ciele można także próbować pracy krawędzią kamienia do masażu. Korzystając z różnych rozmiarów kamieni dostępnych w zestawie, opracowujemy różne miejsca na ciele klienta. Największe kamienie dedykowane są do masażu tułowia, natomiast mniejsze umieszcza się pomiędzy palcami dłoni i stóp oraz na twarzy.
Istotne jest też nasze tempo: aby taki masaż był relaksujący, powinien być spokojny i powolny. Ostatni etap, czyli wcześniej wspomniane ułożenie kamieni bazuje na czakroterapii. Kamienie do masażu układamy na punktach energetycznych na ciele, a ich przesuwanie po ciele powinno odbywać się wzdłuż meridianów.
Masaż kamieniami a korzyści dla klienta?
Opisany przez nas masaż to przede wszystkim forma relaksu dla pacjentów. Gorące kamienie do masażu powodują głębokie rozluźnienie mięśni, co pomaga w pozbyciu się stresu i napięcia. Dodatkowo taki zabieg ma wiele korzyści zdrowotnych: poprawia krążenie, powoduje lepszą cyrkulację krwi, zwiększa funkcje limfatyczne i przyspiesza pracę serca. Dla najlepszych efektów należy stosować go regularnie min. raz w tygodniu.
Przeciwwskazania do masażu kamieniami
Niestety taki relaks nie jest odpowiedni dla każdego. Z terapii gorącymi kamieniami nie mogą skorzystać osoby, których skóra nie toleruje ciepła, jest bardzo wrażliwa lub osoby z uszkodzonymi nerwami, które w pewnych miejscach na ciele nie odczuwają bodźców związanych z wysoką czy niską temperaturą. Nie jest ona również wskazana dla osób ze skłonnościami do powstawania żylaków i zakrzepów. Szczególną ostrożność warto zachować w przypadku pacjentów z podwyższonym ciśnieniem i problemami z krążeniem. Pamiętajmy, aby przed wykonaniem masażu przeprowadzić odpowiedni wywiad z klientem, z którego dowiemy się istotnych informacji o stanie zdrowia naszego klienta. Pomocne są tutaj ankiety medyczne z odpowiednimi pytaniami.
Na co szczególnie uważać, wykonując masaż kamieniami?
Przede wszystkim pamiętajmy, że masaż kamieniami powinien być masażem relaksacyjnym. Zdaniem masażystki Aleksandry Szymańskiej z gabinetu Hamate, warto sprawdzać temperaturę kamieni na nadgarstku. Należy też unikać stukania kamieniami i ich upuszczania, a także wyposażyć się w akcesoria, które pomimo styczności z podgrzewaczem nie będą głośne (unikajmy więc metalowych szczypców czy łyżek). W trakcie pełnego rozluźnienia nawet najmniejszy hałas potrafi wytrącić z osiągniętego stanu odprężenia. Aby przyzwyczaić ciało do gorących kamieni, możemy najpierw układać je na ręczniku. Tak samo możemy postąpić z mniej gorącymi kamieniami; bazalt może wydawać nam się chłodny, jednak przy styczności z ciałem lub ręcznikiem jeszcze przez pewien czas będzie przyjemnie ogrzewał.
Jeżeli szukasz kompletnego zestawu do masażu gorącymi kamieniami, koniecznie zajrzyj do naszego sklepu. W naszych zestawach znajdują się 45 lub 64 kamienie do masażu, wykonane z naturalnej skały, różnej wielkości podgrzewacze, sterowane cyfrowo lub analogowo oraz łyżki do wyciągania kamieni. Znajdziesz tutaj również duży wybór aromatycznych olejków do masażu o dobrych składach i pielęgnacyjnym działaniu.