Jaką rolę pełni stół do masażu w chiropraktyce?
Chiropraktyka to metoda terapii manualnej, jedna z dziedzin zaliczanych do kręgarstwa. Zgodnie z jej założeniami nasze zdrowie jest oparte na swobodnym przepływie impulsów przez układ nerwowy. Przemieszczenia kręgów prowadzą do ucisku nerwów, co wywołuje ból i ogranicza ruchomość. Terapia manualna wykorzystywana jest do leczenia bólu pleców, karku, szyi, ramion czy głowy. Chiropraktyka stosowana jest również w celu zwalczania migreny, mdłości oraz zawrotów głowy. Ważnym elementem w pracy terapeuty będzie z pewnością odpowiedni stół do masażu, z którego pomocą uzyskuje się zdecydowanie lepsze efekty leczenia.
KILKA SŁÓW O CHIROPRAKTYCE
Historia chiropraktyki sięga czasów starożytnych; już wczesne pisma chińskie opisują techniki manualnego leczenia dolegliwości kręgosłupa. Chiropraktyka, jaką znamy dzisiaj, została stworzona pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Za jej twórcę uznaje się Daniela Davida Palmera. Zajmował się on fizjoterapią – w momencie, gdy jeden z woźnych poskarżył się na głuchotę, energiczne dotknął pleców niesłyszącego, a ten w rezultacie odzyskał słuch. Zastosowana metoda została przez pacjenta nazwana chiropraktyką, co z języka greckiego tłumaczy się jako „uzyskiwaną za pomocą ręki”.NA CZYM POLEGA CHIROPRAKTYKA?
Najpierw pacjent wskazuje źródło bólu, a terapeuta bada przede wszystkim wskazane przez nas miejsce, jak również te rejony ciała, które mogą powodować dyskomfort. Chiropraktycy sprawdzają odruchy naszego ciała, długość kończyn i napięcie mięśni. Następnie, stosując metody technik manualnych, przykładowo poprzez mobilizację czy manipulacje stawów, terapeuta usuwa blokady. Mobilizacja polega na wielokrotnie powtarzanym ruchu o małej prędkości, z kolei manipulacja stawów na zastosowaniu niewielkiej siły impulsu o dużej prędkości. Najczęściej terapia odbywa się z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu dla chiropraktyków, takich jak stół do masażu.
STÓŁ DO MASAŻU – JAKI WYBRAĆ DO CHIROPRAKTYKI?
Podstawowym wyposażeniem chiropraktyka jest profesjonalny stół do masażu, na którym będzie mógł leczyć swoich pacjentów. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu terapeuci zwracają uwagę na komfort pacjenta, ale też uzyskanie efektów terapii, na które niewątpliwie wpływa twardość blatu. Upright Chiro Z7 to stacjonarny stół do chiropraktyki; posiada multifunkcjonalny 7 segmentowy blat, a także innowacyjną piankę integralną, twardszą od tradycyjnych pianek stosowanych w stołach stacjonarnych. Umożliwia to wykonywanie bardziej precyzyjnych impulsów w terapii manualnej.
Stół do masażu Upright Chiro Z7 został wyposażony w specjalne systemy regulacji, które pozwalają na pracę terapeuty z poszczególnymi partiami ciała. Wśród nich można wyróżnić:
- System regulacji odcinka lędźwiowego umożlwiający: ruch góra/dół (tilting) w zakresie -40° do 22°, ruch boczny (swing) w zakresie -18° do 18°.
- System regulacji podgłówka umożliwiający: ruch góra/dół całego stelaża podgłówka w zakresie -40° do 30°, dodatkowy ruch samego podgłówka w zakresie 0° do 30°.
- System umożliwiający przeprowadzenie trakcji dla odcinka szyjnego i lędźwiowego w całkowitym zakresie 13 cm. Czym jest trakcja? To wyciąganie, rozciąganie kręgosłupa wzdłuż jego osi.
- System umożliwiający wykonanie techniki „drop” na odcinku lędźwiowym, klatki piersiowej i szyjnym. Czym jest „drop”? To niejako rozwinięcie terapii manualnej, polega na wykonywaniu szybkich impulsów, prostopadłych do osi kręgosłupa.
BEZPIECZEŃTWO ZABIEGU I PRZECIWWSKAZANIA
Przede wszystkim nie należy się obawiać terapii manualnej. Doświadczeni chiropraktycy mają bogatą wiedzę na temat układu ruchu i dokładają wszelkich starań, aby zabiegi były bezpieczne i delikatne. Przeciwwskazania tego typu terapii dotyczą osób, które mają stany zapalne, infekcje, nowotwór lub są po operacji kręgosłupa. W przypadku dzieci do lat 7 i osób po 60. roku życia może okazać się konieczna konsultacja z lekarzem.
Podmiot prowadzący reklamę: Habys Sp. z o.o.
ZASTOSOWANIE: Stoły stacjonarne HABYS Evero umożliwiają fizjoterapeutom prawidłowe, bezpieczne i efektywne prowadzenie zabiegów rehabilitacyjnych, fizjoterapii, fizykoterapii, masażu, mających na celu leczenie lub łagodzenie przebiegu chorób oraz skutków urazów/upośledzeń. Budowa stołów rehabilitacyjnych HABYS Evero pozwala fizjoterapeucie na łatwy i pełny dostęp do pacjenta z każdej strony.