Terapia ciepłem i zimnem, czyli termoterapia
Termoterapia to metoda leczenia różnych schorzeń i dolegliwości bólowych. Polega na dostarczeniu lub odebraniu energii cieplnej naszemu organizmowi. W swej prostocie jest naprawdę skuteczna i przynosi dobre efekty. W końcu mamy z nią do czynienia niemalże na co dzień – gdy rozbiera Cię przeziębienie, sięgasz po rozgrzewającą herbatę z cytryną i miodem, a gdy stłuczesz kolano, stosujesz zimny okład, by zniwelować obrzęk. Jak zatem korzystać z terapii ciepłem i zimnem, by było to bezpieczne dla zdrowia?
TERAPIA CIEPŁEM
Gdy wzrasta temperatura naszego ciała, rozszerzają się jednocześnie naczynia krwionośne, w wyniku czego dochodzi do wzmożonego przepływu krwi. W jaki sposób uzyskać taki efekt? Możemy skorzystać z gorących kąpieli, okładów i termoforów, masaży rozgrzewających czy zabiegów ogólnoustrojowych jak sauna, czy łaźnia. Dzięki tej metodzie poprawia się elastyczność tkanki kolagenowej, zwiększa się nasza ruchomość stawowa, zyskujemy odprężenie i ukojenie. Korzyści odnajdą w niej wszyscy, którzy borykają się z chorobami stawów, kręgosłupa, nerwobólami lub doskwierającym uczuciem nadmiernego napięcia.
TERAPIA ZIMNEM
Leczenie zimnem, znane także jako krioterapia, odprowadza ciepło z naszego ciała, więc tym samym obniża się jego temperatura. Schładzanie miejsca zapalnego obniża metabolizm komórkowy, przez co wzrasta ich zapotrzebowanie na tlen. W rezultacie, dzięki temu działaniu, możliwe jest zniwelowanie mocnego bólu, spowodowanego naderwaniem ścięgien lub stanami pourazowymi oraz rozluźnienie wszelkich przewlekłych napięć mięśniowych. Tutaj sprawdzą się szczególnie okłady chłodzące, okłady z kostek lodu, zimne kąpiele bądź coraz bardziej popularne morsowanie.
JAK POŁĄCZYĆ LECZENIE CIEPŁEM I ZIMNEM Z TERAPIĄ?
Zarówno fizjoterapeuci, rehabilitanci, jak i masażyści mogą korzystać z termoterapii w swojej codziennej pracy. To metoda stosowana często jako uzupełnienie przeprowadzanego zabiegu. Z jakich sprzętów i akcesoriów można korzystać, by zadziałać dobroczynnie na cały organizm pacjenta?
- stół do masażu z podgrzewanym blatem, który nie tylko pomoże stworzyć relaksujący i wyciszający klimat, ale zapewni także odpowiednią temperaturę ciała. Zaowocuje to poprawą krążenia, złagodzeniem zmęczenia czy przyspieszeniem przemiany materii. Ekonomiczną opcją będzie mata grzewcza, która dzięki uniwersalnemu rozmiarowi dopasuje się do różnych wielkości leżyska.
- kamienie do masażu, z którymi będziesz w stanie wykonać pełnowymiarowy, niezwykle odprężający masaż gorącymi kamieniami. Ten rodzaj zabiegu redukuje bóle mięśniowe i pleców, wspomaga walkę ze stresem, poprawia cyrkulację krwi i limfy.
- okłady żelowe ciepło/zimno, które mają szerokie spektrum zastosowania. To ciekawa alternatywa dla poduszek grzejących i okładów z lodu. Są doskonałym środkiem kojącym przy bólach głowy i stłuczeniach.
- kremy do masażu o intensywnym efekcie rozgrzewającym lub chłodzącym, które dodatkowo pielęgnują i odprężają skórę ciała oraz wspomagają jej regenerację. Dzięki wysokiej zawartości emolientów i masła shea zapewniają wyjątkowe doznania podczas masażu.
PRZECIWWSKAZANIA DO TERMOTERAPII
Terapii ciepłem nie powinno się stosować w przypadku niewydolności krążenia, ostrych stanów zapalnych, padaczki, żylaków czy świeżych urazów. Z kolei krioterapii powinny unikać osoby z nadwrażliwością na zimno, z głębokimi oparzeniami, z zaburzeniami czucia i z poważnymi chorobami układu krążenia. Warto zatem zachować szczególną ostrożność i dopasować zabieg do potrzeb naszego pacjenta.
Podmiot prowadzący reklamę: Habys Sp. z o.o.
ZASTOSOWANIE: Składane stoły rehabilitacyjne umożliwiają fizjoterapeucie prawidłowe, bezpieczne i efektywne prowadzenie zabiegów rehabilitacyjnych, fizjoterapii, fizykoterapii, masażu, mających na celu leczenie lub łagodzenie przebiegu chorób oraz skutków urazów/upośledzeń. Stosowane w gabinetach medycznych i lekarskich umożliwiają pacjentom przybranie prawidłowej postawy do przeprowadzenia efektywnego i bezpiecznego zabiegu lub badania. Budowa stołów rehabilitacyjnych pozwala fizjoterapeucie na łatwy i pełny dostęp do pacjenta z każdej strony, dzięki czemu wszelkiego rodzaju zabiegi przynoszą zamierzony skutek i zapewniają odpowiednie warunki do prowadzenia zabiegu/badania.