Zdecydowanie najczęściej wybieranymi kosmetykami do wykonywania zabiegów relaksacyjnych czy terapeutycznych przez masażystów i fizjoterapeutów, są dobrze nam znane olejki do masażu. Mają one cudowne właściwości, są łatwo dostępne, proste w aplikacji oraz doskonale rozprowadzają się po ciele pacjenta. Można je dostać w wielu wariantach zapachowych, o różnym działaniu – ujędrniające, antycellulitowe, rozgrzewające i chłodzące, witaminowe czy nawet relaksujące. Rynek jednak oferuje nam co chwilę nowe możliwości i ciekawe alternatywy dla klasycznych olejków, które warto mieć na uwadze przy wyborze produktów do swojego gabinetu. W końcu od czasu do czasu można przetestować także inne formuły, które nadają się równie dobrze do pracy z ciałem klienta.
Jesteś na początku swojej kariery w branży fizjoterapii lub masażu? A może pracujesz od dawna w zawodzie, ale poszukujesz sprawdzonych i najlepszych sprzętów do Twojego gabinetu? W dalszym ciągu nie wiesz, jaki stół do masażu wybrać, by zabieg był w pełni skuteczny, a komfort pacjenta na maksymalnie wysokim poziomie? Kiedy jesteś mobilnym fizjoterapeutą lub masażystą to sprawa jest prosta – w tym przypadku składany stół do masażu będzie doskonałym rozwiązaniem. Można znaleźć wiele modeli, które mają lekką konstrukcję, a przy tym są niezwykle stabilne. Dzięki temu będziesz mógł wykonać pełnowymiarowy masaż, a przy tym bezproblemowo przemieszczać się z miejsca na miejsce.
Komfort pacjenta podczas zabiegu jest niezwykle ważny, ponieważ wzmacnia poczucie zaufania. Zatem nie bez powodu stawiasz na najlepszej jakości sprzęty i akcesoria, które pomagają Ci przeprowadzić masaż w bezpieczny i przyjemny sposób. Ale czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, co dodatkowo możesz zrobić, by klient – już od momentu przekroczenia progu Twojego gabinetu – czuł się swobodnie i bez stresu? ROZMOWA Z PACJENTEM Jeśli chcesz zbudować zaufanie i stworzyć dobrą relację z Twoim pacjentem, na samym początku zacznij od prostej rozmowy. Postaraj się go poznać, dowiedz się, dlaczego zdecydował się na masaż, zapytaj o stan zdrowia, czy przebyte choroby. Pomogą Ci w tym specjalne ankiety dla masażystów i fizjoterapeutów, w których możesz sobie wszystko zapisać.
Chiropraktyka to metoda terapii manualnej, jedna z dziedzin zaliczanych do kręgarstwa. Zgodnie z jej założeniami nasze zdrowie jest oparte na swobodnym przepływie impulsów przez układ nerwowy. Przemieszczenia kręgów prowadzą do ucisku nerwów, co wywołuje ból i ogranicza ruchomość. Terapia manualna wykorzystywana jest do leczenia bólu pleców, karku, szyi, ramion czy głowy. Chiropraktyka stosowana jest również w celu zwalczania migreny, mdłości oraz zawrotów głowy. Ważnym elementem w pracy terapeuty będzie z pewnością odpowiedni stół do masażu, z którego pomocą uzyskuje się zdecydowanie lepsze efekty leczenia.
Wszyscy kochamy piękne zapachy. Wpływają na nasze samopoczucie i wprowadzają przyjazną atmosferę w miejscu, w którym przebywamy. Nie bez powodu olejki eteryczne w ostatnim czasie stają się totalnym hitem! Z ich pomocą jesteśmy w stanie stworzyć niepowtarzalny klimat, a przy okazji możemy zadbać o aspekty zdrowotne. Dlatego doskonale sprawdzają się w znanej nam aromaterapii. Coraz częściej korzystają z jej dobrodziejstw masażyści i fizjoterapeuci, dzięki czemu przeprowadzany zabieg w ich gabinecie jest jeszcze bardziej przyjemny dla pacjenta. W jaki sposób prawidłowo rozpylić olejki eteryczne tak by zaowocowało to dobrymi efektami? OLEJKI ETERYCZNE – CO MUSISZ O NICH WIEDZIEĆ? Olejki eteryczne można stosować na różne sposoby: miejscowo na skórę, poprzez inhalację, w relaksujących kąpielach lub jako formę aromaterapii.
Termoterapia to metoda leczenia różnych schorzeń i dolegliwości bólowych. Polega na dostarczeniu lub odebraniu energii cieplnej naszemu organizmowi. W swej prostocie jest naprawdę skuteczna i przynosi dobre efekty. W końcu mamy z nią do czynienia niemalże na co dzień – gdy rozbiera Cię przeziębienie, sięgasz po rozgrzewającą herbatę z cytryną i miodem, a gdy stłuczesz kolano, stosujesz zimny okład, by zniwelować obrzęk. Jak zatem korzystać z terapii ciepłem i zimnem, by było to bezpieczne dla zdrowia? TERAPIA CIEPŁEM Gdy wzrasta temperatura naszego ciała, rozszerzają się jednocześnie naczynia krwionośne, w wyniku czego dochodzi do wzmożonego przepływu krwi. W jaki sposób uzyskać taki efekt? Możemy skorzystać z gorących kąpieli, okładów i termoforów, masaży rozgrzewających czy zabiegów ogólnoustrojowych jak sauna, czy łaźnia.
Gabinet masażysty czy fizjoterapeuty powinien być miejscem, w którym zarówno on, jak i jego pacjenci będą czuć się bezpiecznie i swobodnie. Zorganizowanie dobrej przestrzeni to pierwszy krok do sukcesu – zacznij od lokalizacji, wyboru odpowiedniego metrażu i właściwej aranżacji wnętrza. Kolejnym jest dobór mebli i sprzętów, które wpłyną na to, by praca była ergonomiczna i komfortowa. Co zatem musi się znaleźć w gabinecie masażu i fizjoterapii? STÓŁ DO MASAŻU, CZYLI PODSTAWOWY SPRZĘT W GABINECIE Wygodny, dostosowany do potrzeb pacjenta stacjonarny lub składany stół do masażu jest elementem wyposażenia, którego nie powinno zabraknąć w Twoim miejscu pracy.
Nie od dziś wiadomo, że uczucie ciepła jest bardzo przyjemne, odprężające i wyciszające. Dlaczego zatem nie połączyć tego doznania z terapią czy masażem, tak by jeszcze bardziej wzmocnić efekt wykonywanego zabiegu? Coraz więcej masażystów i fizjoterapeutów decyduje się na stół do masażu z podgrzewanym blatem, by maksymalnie zatroszczyć się o komfort swojego pacjenta. To rozwiązanie, które pomoże nie tylko zadbać o relaksujący klimat, ale przełoży się również na dobroczynne działanie dla całego organizmu. TERAPIA CIEPŁEM – CZY STÓŁ DO MASAŻU BĘDZIE POMOCNY?
W elektroterapii, czyli terapii prądem, zdecydowanie najpopularniejszymi metodami są TENS oraz EMS. Korzystają z nich nie tylko specjaliści i fizjoterapeuci, lecz także pacjenci, którzy borykają się z różnymi bólowymi dolegliwościami. Na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych sprzętów, których działanie oparte jest właśnie na elektrostymulacji. Istnieją jednak pewne różnice w ich trybie pracy. Nic dziwnego zatem, że możemy być zdezorientowani i nie wiemy, na jaki rodzaj – EMS czy TENS – się zdecydować. Dlatego przed wyborem, warto dowiedzieć się wszelkich szczegółów na ten temat, aby możliwe było osiągnięcie pożądanych przez nas efektów. CZYM JEST ELEKTROSTYMULACJA?
Czerwone Ferrari, ekologiczna Tesla lub najnowszy suv Audi to marzenie niejednego Pana Kowalskiego i niejednej Pani Kowalskiej. W branży fizjoterapii i masażu takim superwozem i obiektem pożądania jest stół rehabilitacyjny z elektryczną regulacją blatu. Dlaczego? Oto kilka korzyści, płynących z pracy z takim sprzętem. ERGONOMIA PRACY, CZYLI TERAPEUTO ZADBAJ O SIEBIE Nie od dziś wiadomo, że dobry terapeuta to przede wszystkim zdrowy terapeuta i choć to hasło może brzmieć banalnie, to jest w nim sporo racji. Na początku swojej drogi zawodowej masażyści czy fizjoterapeuci często korzystają ze stołów, które niekoniecznie dostosowane są do ich indywidualnych potrzeb. Wiadomo, pracuje się na tym, co się ma, na sprzęcie, który zapewnia pracodawca, na odkupionym używanym stole czy najtańszym na rynku składaku. Nie zawsze jest to ergonomiczny sprzęt, który „współpracuje” z terapeutą, dbając o jego zdrowie i komfort pracy.